Rodzaje balustrad do schodów drewnianych

Głównymi celami montażu balustrady do schodów drewnianych jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz dodatkowego ozdobienia schodów i wnętrza naszych domów. Odpowiedni dobór balustrady zapewni komfort w codziennym użytkowaniu oraz wzbogacenie wnętrza o atrakcyjny wygląd schodów. Przedstawiamy państwu różne rodzaje balustrad do schodów.

Jakie rodzaje balustrad wyróżniamy?

Obecnie balustrady we wnętrzach naszych domów nie są postrzegane tylko jako wypełnienie schodów. Wybór balustrady schodowej lub na antresoli zależy od pozostałych elementów wystroju wnętrza, gustu oraz budżetu. Dużą popularnością cieszą się balustrady ze szkła hartowanego, ze stali wycinanej laserowo oraz w formie harfy — mowa tutaj o prętach stalowych pionowo zamocowanych między kondygnacjami.

W przypadku schodów wykonanych w stylu klasycznym najlepszym rozwiązaniem będzie tradycyjna balustrada drewniana wykonana z kwadratowych tralek.

Balustrada szklana - nowoczesny design i bezpieczeństwo

Balustrady ze szkła charakteryzują się przede wszystkim bardzo wysoką wytrzymałością i nowoczesnym wyglądem. Można zamocować je na wiele sposobów. W przypadku schodów dywanowych balustrada ze szkła hartowanego pełni jeszcze jedną bardzo ważną funkcję — dodaje schodom odpowiedniej sztywności. Dzięki nowoczesnym maszynom numerycznym można obrabiać ją na wiele sposobów. Najczęściej wybieranym modelem balustrady szklanej jest tafla szkła hartowanego wycinana w tzw. ZĄB. Poprzez zastosowanie takiego rozwiązania, balustrada nie przekracza obrysu schodów dywanowych. Balustradę ze szkła można wybrać w kilku wariantach kolorystycznych — od klasycznej FLOAT po barwione na wybrany kolor. Elementem ozdobnym i zabezpieczającym taflę szkła może być poręcz drewniana lub wykonana z innego materiału np. aluminium.

Schody półkowe z balustradą szklaną
Schody półkowe z podświetleniem LED

Balustrady stalowe

Balustrady stalowe idealnie komponują się z nowoczesnym stylem wykończenia wnętrza domu. Stal wyróżnia się wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Po obróbce gotowa barierka jest malowana proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Balustradę stalową można ozdobić delikatną poręczą drewnianą, która wzbogaci stal o dodatkowy komponent.

barierka stalowa
schody-drewniane-krakow-5