Rodzaje balustrad do schodów drewnianych

Głównymi celami montażu balustrady do schodów drewnianych jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz dodatkowego ozdobienia schodów i wnętrza naszych domów. Odpowiedni dobór balustrady zapewni komfort w codziennym użytkowaniu oraz wzbogacenie wnętrza o atrakcyjny wygląd schodów. Przedstawiamy państwu różne rodzaje balustrad do schodów.

Jakie rodzaje balustrad wyróżniamy?

Obecnie balustrady we wnętrzach naszych domów nie są postrzegane tylko jako wypełnienie schodów. Wybór balustrady schodowej lub na antresoli zależy od pozostałych elementów wystroju wnętrza, gustu oraz budżetu. Dużą popularnością cieszą się balustrady ze szkła hartowanego, ze stali wycinanej laserowo oraz w formie harfy — mowa tutaj o prętach stalowych pionowo zamocowanych między kondygnacjami.

W przypadku schodów wykonanych w stylu klasycznym najlepszym rozwiązaniem będzie tradycyjna balustrada drewniana wykonana z kwadratowych tralek.

Balustrada szklana - nowoczesny design i bezpieczeństwo

Balustrady ze szkła charakteryzują się przede wszystkim bardzo wysoką wytrzymałością i nowoczesnym wyglądem. Można zamocować je na wiele sposobów. W przypadku schodów dywanowych balustrada ze szkła hartowanego pełni jeszcze jedną bardzo ważną funkcję — dodaje schodom odpowiedniej sztywności. Dzięki nowoczesnym maszynom numerycznym można obrabiać ją na wiele sposobów. Najczęściej wybieranym modelem balustrady szklanej jest tafla szkła hartowanego wycinana w tzw. ZĄB. Poprzez zastosowanie takiego rozwiązania, balustrada nie przekracza obrysu schodów dywanowych. Balustradę ze szkła można wybrać w kilku wariantach kolorystycznych — od klasycznej FLOAT po barwione na wybrany kolor. Elementem ozdobnym i zabezpieczającym taflę szkła może być poręcz drewniana lub wykonana z innego materiału np. aluminium.

rodzaje balustrad
rodzaje balustrad
rodzaje balustrad

Balustrada wycinana laserowo

Balustrady wycinane laserowo idealnie komponują się z nowoczesnym stylem wykończenia wnętrza domu. Wzory wycinane w stali o grubości 6 lub 8 mm to tylko kwestia wyobraźni projektanta. Obrabiarki sterowane numerycznie, pozwalają na precyzyjne wycinanie rozmaitych kształtów. Stal wyróżnia się wysoką wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Po obróbce maszynowej gotowa barierka jest cynkowana i malowana proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Balustradę wycinaną laserowo można ozdobić delikatną poręczą drewnianą, która wzbogaci stal o dodatkowy komponent.

barierki ze stali
balustrada wycinana laserowo
barierka ze stali

Harfa z prętów stalowych

Harfa z prętów stalowych — balustrada ciesząca się coraz większą popularnością wśród zastosowań wykończenia lub ozdobienia schodów. Harfa z prętów stalowych to nic innego jak pionowo zamocowane rurki łączące belkę stropową ze schodami lub obydwa biegi schodowe. Taki model balustrady można łączyć ze szkłem i drewnem. Rurki ustawione w odpowiedniej odległości pomiędzy sobą tworzą efekt tzw. harfy. Balustrada tego typu sprawia wrażenie lekkości, przy czym zachowuje minimalistyczny styk wykonania i zapewnia bezpieczeństwo w codziennym użytkowaniu schodów.

harfa z prętów stalowych
harfa z prętów stalowych
harfa z prętów stalowych